Allık Körlüğü Nedir? TikTok makyaj trendi hakkında bilmeniz gereken her şey.

canvade

Yeni Üye
27 yaşındaki Jennie Suk, TikTok fenomenlerinin ve nemli, kızarmış yanakları onun alametifarikası haline gelen şarkıcı Sabrina Carpenter gibi ünlülerin videolarından ilham alarak son aylarda allık sürmeyi seviyor.

Yaklaşık 25 allıktan oluşan kişisel koleksiyonundan yararlanan Bayan Suk, pembe bir ışıltı elde etmek için farklı krem ve pudra katmanlarını denemeyi seviyor.

Houston'da yaşayan ve bir veteriner hizmetleri şirketinde sosyal medyada çalışan Bayan Suk, “Birkaç yıl önce muhtemelen yalnızca bir veya iki allığım vardı; nadiren kullandım” dedi. “Artık evden Rouge olmadan çıkamam.”

Birisi ona biraz fazla kullandığını söyleyene kadar giderek daha fazla ürün kullanmaya devam etti. Sosyal medyada, ampirik olarak ne kadar pembe olduğunu söyleyememenin verdiği acı ile pembe – şaka yollu “allık körlüğü” olarak anılır.

“İlk kez kız kardeşimin evine gittiğimde bir tür kırmızı körlüğüm olduğunu fark ettim ve bana 'Ah, yüz bakımı yaptırdın mı? Yüzün çok kırmızı” diye hatırlıyor.

Suk gibi kadınlar allık körlüğüne sahip oldukları için eleştiriliyor. Bu da onların ürünün ne kadarını uyguladıklarını yeniden düşünmelerini sağlıyor. (Bu, kullanıcıların eski kaş stillerinin kendini beğenmeyen fotoğraflarını yayınladığı, başka bir TikTok trendi olan kaş körlüğünün bir yan ürünüdür.)

Anneniz veya büyükanneniz ile ilişkilendirilen pudralı kızarma günleri geride kaldı. Selena Gomez'in kurduğu makyaj markası Rare Beauty'nin yeni, daha kremsi likit formülleri sayesinde allık ürünleri son yıllarda popülerlik kazandı. Geçen yıl Rare Beauty'nin likit allıktan 3,1 milyon adet sattığı bildirildi.

Kozmetik markası Saie'nin CEO'su Laney Crowell, Haberler'a gönderdiği bir e-postada şirketinin her 30 saniyede bir allık sattığını söyledi. Bayan Crowell, “Sosyal medyada allık kesinlikle yeni aksesuardır” diye ekledi.

New York City'deki Yeshiva Üniversitesi'nde yükselen bir genç olan Celine Blumenthal'ın bu konuda aşırıya kaçtığını fark etmesini sağlayan şey, Rare Beauty'nin kızarmasıydı.

Bir telefon görüşmesinde annesinin açık renk tonuyla ilgili yorumunu hatırladı: “O dedi ki, 'Şimdi söylüyorum, sonra turuncu rengin sana hiç yakışmadığını anlayacaksın. Kötü görünüyor.'” Bayan Blumenthal, ürünü farklı bir tonla değiştirdi.

Bayan Blumenthal, TikTok'ta eski pembe yanaklı görünümünün birkaç fotoğrafını yayınladı ve kendisini “allık körlüğü kurbanı” olarak tanımladı.

Los Angeles merkezli güzellik içeriği yaratıcısı Toni Bravo, allığın artan popülaritesini “renk korkusunu” sınırlayan kültürel bir değişime bağladı. Allığın yaygın bir güzellik trendi haline geldiğini ve bunun da trendin daha ulaşılabilir hissedilmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

24 yaşındaki Bayan Bravo, “Allık kullanmaktan veya nasıl kullanılacağını öğrenmekten korkan insanlar, allıkların çok farklı türlerinin, farklı tonlarının, renk tonlarının, bitişlerinin ve dokularının olduğunu fark ediyor” dedi. gerçekten herkes için bir şeyler var.

Ancak Bayan Bravo, insan algısına dayalı her şeyde olduğu gibi kırmızı körlüğün de son derece öznel olduğunu ekledi.

Yakın zamanda yayınlanan bir videoda, kendisini çok fazla allık sürmekle suçlayan bir yorumcuya daha fazla uygulayarak yanıt verdi.

“Bunun tamamen zevk meselesi olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bazı insanların, özellikle koyu ten tonlarında, parlak veya koyu renk allıklara alışık olmadığını düşünüyorum.”

İnternet kitlelerinin makyajı hakkında söylediklerini görmezden gelen tek kişi Bayan Bravo değil. 27 yaşındaki Rachel Carlisle, geri kalan ürünlerinin arasında taban katmanı olarak bol miktarda allık da dahil olmak üzere makyajını adım adım uyguladığı videoları yayınlayarak TikTok'ta küçük bir takipçi kitlesi oluşturdu. Biloxi, Mississippi'de yaşayan ve sağlık danışmanı olarak çalışan Bayan Carlisle, bu allık stilinin sıcak, güneşte öpülmüş etkisini beğendiğini söyledi.

Yorumcular onu sık sık trollük yapmakla suçladı ancak Bayan Carlisle niyetinin ciddi olduğu konusunda ısrar etti.

İnsanlar evde kontur yapmaya başladığında herkes bununla dalga geçti. Bunun kesinlikle çılgınca bir şeymiş gibi görünmesini sağladılar” dedi Bayan Carlisle. “Ama şimdi bakın. Aynı olacağına dair bir his var içimde.”