Bahçeler Gotik olabilir mi? -Haberler

canvade

Yeni Üye
Chloe Hurst, bir Tim Burton filmine sığacak çiçekler dikerken gözlerini böceklerden korumak için siyah bir duvak takıyor: siyah Hero laleleri, New York Gecesi Noel gülleri ve siyah Mamba petunyaları.

29 yaşındaki grafik tasarımcısı Bayan Hurst, bahçesini kendisinin bir yansıması olarak görüyor: “Ben bir Akrep burcuyum, bu yüzden her zaman korkutucu oldum”. Altı yıl önce Kanada'nın Ottawa kentinde evini satın aldıktan sonra çevre düzenlemesi yaparak eski emo günlerine dönmeye başladığını söyledi.

Bitkilerinin çoğu koyu kırmızı veya mor renktedir. Bayan Hurst'ün ayrıca en koyu patlıcan, biber ve pek yeşil olmayan fasulye türlerinin bulunduğu bir saksı sebze bahçesi var.

Billie Eilish'in simsiyah saçlarından “Wednesday”in Netflix'teki başarısına ve Eylül ayında çıkacak devam filmi “Beetlejuice”e kadar gotik her şey hem havada hem de yerde. Google'da “gotik bahçe” aramaları bu ay geçen aya göre neredeyse iki katına çıktı ve pazarlama firması Garden Media Group, 2024 trend raporunda “gotik bahçeciliği” bir trend olarak tanımladı. Bayan Hurst gibi bahçıvanlar, TikTok'ta gotik bahçelerini paylaşıp nasıl bahçe oluşturulacağına dair ipuçları verirken yüz binlerce beğeni topluyor.

Son yıllarda Gotik tohumlar olarak adlandırılan tohumlar da popülerlik kazanmış görünüyor. Ed Hume Seeds, 2018'de dikenli enginar ve boğa kanı pancarından oluşan gotik bir sebze paketi piyasaya sürdü ve şirket, bunun hâlâ en çok satan ürünler arasında yer aldığını söylüyor. 2020 yılında Dracula Celosia ve Black Knight Scabiosa'nın yer aldığı gotik bir çiçek karışımının satışına başlayan Hudson Valley Seed Company, bu yıl ürünün satışlarında artış gördüğünü söyledi.

Hume Seeds'in sosyal medya hesaplarını yöneten Kelsea Hume, “Bahçenizi kişiliğinize ve ruh halinize göre uyarlamaya yönelik yeni bir ilgi var” dedi. “Yeni nesil bahçıvanların kendilerini ifade ettiğini görmek harika.”

Tek tip bir “Gotik” insan olmadığı gibi, Gotik bahçeyi neyin oluşturduğuna dair de birden fazla yorum vardır.

Teksas Wichita Falls'tan Felicia Garza, bahçesinin “karanlık ruhunun” bir uzantısı olduğunu söylüyor. 39 yaşındaki sosyal medya yöneticisi Bayan Garza, renkli bahçesine ürkütücü bitkiler örüyor. Bayan Garza bahçıvanlığa adım atmasıyla ilgili olarak “İlk başta pek iyi hislerim yoktu” dedi. “Sonra diğer tüm koyu renkli bitkilere rastladım ve onlara aşık oldum.”

Bayan Garza, bahçesinin dekoruna daha fazla Gotik unsur ekledi: Ferforje kafeslerden sarkan siyah vintage lambalar, yine siyah, bahçenin ortasındaki yükseltilmiş yatakları çevreliyor. Ancak güneş yakalayıcılar ve pembe flamingo şeklindeki bahçe dekorasyonu gibi “kız gibi” unsurları da eklediğini söyledi.

39 yaşındaki Shannon Crosby, altı yıl önce arka bahçesine ekim yapmaya başladığında, Plant City, Florida'nın sıcak ve nemli iklimiyle mücadele etmek zorunda kaldı. Subtropikal iklimde yalnızca siyah bitkilere güvenemezdi, bu yüzden onun yerine bir dizi korkunç unsuru dahil etti. Bahçesinin bir kısmı melek borazanları, manyok ve yüksük otu gibi zehirli bitkilere ayrılmış. (Yaban hayatının bitkileri yemesini önlemek için bu kısım çitle çevrilmiş; ayrıca çocuğu veya evcil hayvanı olmadığını da belirtti.)

Ayrıca, fidanlık sahibi Bayan Crosby'nin “süper punk rock” olarak tanımladığı ipek güvesi gibi dikenli bitkiler de var.

İkinci el bir mağazadan kırık olarak satın aldığı bir melek heykeli genel izlenimi artırıyor. Bayan Crosby, “Burası harabe halindeki eski, harap bir Viktorya dönemi bahçesine benziyor” dedi. “Ben buna güzel çürüme diyorum.” Diğer öğeler arasında kafatasları, uçan bir cadı güvesi ve güneş enerjisiyle çalışan örümcek ışıkları yer alıyor.

Bu tür bahçeler atmosferik toplantılara zemin sağlayabilir. Bayan Hurst, Ottawa'daki bahçesinde arkadaşlarıyla akşam çayı içmek için ara sıra çaydanlıklarla dolu bir araba çıkarıyor. “Doğada bu renkleri görmeyi asla beklemezsiniz ve bu unsur onu daha da gizemli kılıyor” dedi.

Salt Lake City peyzaj mimarı Daryl Lindsey, bahçıvanlara Gotik bir bahçe oluştururken mümkün olduğunca çok sayıda yerli bitki kullanmalarını tavsiye ediyor: “Yerli bitkilerin ekolojik faydaları toprak sağlığı, suyun korunması ve yaban hayatının refahı açısından çok büyük.”

Plant City, Florida'da yaşayan Shannon Crosby, bahçesinde yabani hayvanların yememesi için çitlerle çevrili zehirli bir bitki alanı bulunduruyor ve aynı zamanda burayı klasik gotik tarzda dekore ediyor.Kredi…Shannon Crosby aracılığıyla

Siyah mondo otu gibi bir şeyin (örümcek gibi filizlenen ince bıçaklı mor-siyah bir çim) estetik açıdan hoş olabileceğini ancak bir bahçeyi kaplayabileceğini söyledi. Bayan Lindsey, “Bu durumlarda birisinin bunları Viktorya tarzı serin bir saksıya dikmesini tavsiye ederim” diye ekledi.

Ayrıca kontrast oluşturmak için siyah mürver gibi koyu renkli bir çalının yanına beyaz çiçekler dikilmesini de önerdi: “O zaman bu koyu renkli bitkilerin ne kadar karamsar ve gotik olduğunu gerçekten görebilirsiniz.”

Yaşamda olduğu gibi bahçelerde de yaşamla ölüm arasında doğal bir gidiş-geliş vardır.

Bayan Crosby, “Geceyi ve gündüzü, yaşamı ve ölümü seviyorum” dedi. “Bana göre bunların hepsi bir tür metafor; bir zamanlar dünyaya geri verilen her şey yeni bir hayat yaratıyor.”