“Beyin çürüğü” yeni çevrimiçi hastalıktır

canvade

Yeni Üye
Siz veya sevdiğiniz biri neredeyse yalnızca İnternet referanslarında konuşuyorsa – “Golden Retriever arkadaşıma enerji veriyor” veya “Göster bana, Rachel” – o zaman o kişi “beyin çürüğü” adı verilen bir hastalıktan muzdarip olabilir.

Bu terim öncelikle düşük değerli İnternet içeriğine ve bu içeriğe çok fazla zaman harcamanın etkilerine atıfta bulunur. Örnek: “O kadar çok TikTok izledim ki, beynim çürüyor.”

Beyin çürümesine ilişkin çevrimiçi tartışma son zamanlarda o kadar yaygınlaştı ki, bazı sosyal medya kullanıcıları, hastalığı temsil ediyor gibi görünen insanların parodilerini oluşturmaya başladı.

TikTok kullanıcısı Heidi Becker'in çeşitli videolarında, onu kameranın önünde birbiri ardına hızlı bir şekilde internet referanslarını bir araya getirirken görebilirsiniz.

200.000'den fazla beğeni alan yeni bir videonun başında “Merhaba, aman tanrım, uyum mükemmel, pop-off kral!” diyor.

Monologundaki diğer satırlar arasında şunlar yer alıyor: Dost canlısı, aptal veya zararsız görünen birini tanımlamak için kullanılan argo bir terim olan “Golden Retriever enerjisi var” ve “Ateşli kızların yürüyüşlerini gerçekten seviyorum ve kızların yemeklerini gerçekten seviyorum”. TikTok'ta cinsiyetlendirilen ve yeniden adlandırılan günlük aktiviteler.

Birini beyin çürümesinden muzdarip olmakla suçlamak bir iltifat değildir. Ancak bazı insanlar bu hastalığı kabul ederken biraz gurur duyuyorlar. Okuyucuları internetteki önemsiz şeyleri gizlemeye davet eden yakın tarihli bir BuzzFeed sınavının başlığı şuydu: “Bu beyin çürüklüğü sınavını geçerseniz, beyniniz %1000 bozulur.”

Etkileyici Joel Cave yakın zamanda TikTok'ta şunları paylaştı: “Birinin beyninin sosyal medya tarafından tahrip edilip edilmediğini anlamanın en kolay yollarından biri, internet argosunu ne sıklıkla kullandığına dikkat etmektir.” “İnternetin beynimize öyle bir derecede sızabileceği gerçeği ki, insanlar söylediklerini bile kontrol edemiyorlar – sadece defalarca gördükleri memeyi papağan gibi tekrarlamak zorunda kalıyorlar – benim için çılgınca.”

Bazı sosyal medya hesapları, kendi eğlence alt türü haline gelen “beyin kırmızısı içerik” oluşturmaya adanmıştır. TikTok kullanıcısı “Fort History”, filmlerden ve TV şovlarından klipler alıp bunları en yeni internet diliyle senkronize ediyor.

“Modern Family” adlı sitcom'dan Phil, oğlu Luke'a bir klipte “Hey, Rizzler, bugün sadece sen ve ben varız” diyor.

Luke, “Eh, çok yavaş ineceğim” diye yanıtlıyor.

“Extremely Online: The Untold Story of Fame, Influence, and Power on the Internet” kitabının yazarı Taylor Lorenz, “beyin çürümesinin” “kırık beyin” ifadesiyle eşanlamlı olduğunu düşündüğünü söyledi. Washington Post köşe yazarı ve Haberler'ın eski muhabiri Bayan Lorenz, her iki çevrimiçi terimin de çevrimiçi gördükleri şeyler nedeniyle “fiziksel dünyada işlev görme yeteneklerini kaybetmiş” kişiler için geçerli olduğunu söyledi.

Şeref madalyası mı?

2007 yılında internette ortaya çıkan “Beyin Çürümesi” terimi aslında şaka amaçlıdır. Ancak artan popülaritesi, Boston Çocuk Hastanesi'ndeki araştırmacıların sorunlu interaktif medya kullanımı olarak adlandırdığı bir bozukluğun giderek daha fazla tanınmasına bağlı.

Hastanede Dijital Sağlık Laboratuvarı'nı kuran çocuk doktoru Michael Rich, hastalarının Brainrot'u “çevrimiçi olarak çok fazla zaman geçirdiğinizde ve dikkatiniz gerçek hayattan çevrimiçi dünyaya kaydığında neler olduğunu açıklamanın bir yolu olarak” kullandığını söyledi. Her şeyi, neyin yayınlandığı ve neyin yayınlanabileceği açısından filtreliyor.”

Dr. Rich, birçok hastasının beyin çürüklüğüne sahip olmayı bir onur nişanı olarak gördüğünü ekledi. Hatta bazıları, video oyunlarında en yüksek puanları almak için yaptıkları gibi ekran başında daha fazla süre geçirmek için bile yarışıyor. Bu konuda şakalaşıyorlar ve kompulsif internet kullanımının kendilerini etkilediğini anlayacak kadar kendilerinin farkındalar, ancak bunu durduracak kadar değiller.

“Beyin çürüklüğüne rağmen bunu, bundan kurtulmak için bir motivasyon olarak kullanmıyorlar” diyor Dr. Zengin.

Billerica, Massachusetts'ten 18 yaşındaki lise öğrencisi Joshua Rodriguez Ortiz, bu terimi son iki aydır giderek daha fazla duyduğunu söyledi.

“Sanırım insanlar, TikTok'un hayatımızın çoğunu ele geçirdiğini fark etmeye başladı ve bu, beyin çürümesi gibi hissettiriyor çünkü insanlar sürekli olarak TikTok'ta geziniyor ve TikTok'un pek çok niş referansı var” dedi.

Bir grup gencin Sweet Sixteen partisinde Kanye West eşliğinde dans ettiğini gösteren “Tik Tok Rizz Partisi” başlıklı yakın zamanda viral olan bir videoya atıfta bulundu.