Fotoğraflar: Brooklyn'deki Fort Greene Park'ta Juneteenth kutlamaları

canvade

Yeni Üye
Güneşli bir Pazar öğleden sonra, Juneteenth'ten sadece birkaç gün önce, Brooklyn'deki Fort Greene Park'taki büyük kalabalıklar, tepedeki çadırların altında ve rengarenk piknik battaniyelerinin üzerinde oturuyordu, bu da onları gözden kaçırmayı zorlaştırıyordu.

Temiz havada R&B ve hip-hop varken bunlar, yaratıcısına göre “Siyahların neşesini merkeze odaklamak” için parkta düzenlenen bir dizi yaz etkinliği olan Lay Out'un yalnızca ilk titreşimleriydi. Akşam saat 17.00'ye gelindiğinde park, çoğunlukla siyahi ziyaretçilerle dolup birlikte dans edip içki içiyor, oyun oynuyor ve dinlenme gününde birbirleriyle arkadaş olmanın tadını çıkarıyor.

Brooklyn'de yaşayan 31 yaşındaki Toni Leotaud, “Bu yazın en sevdiğim etkinliği: Piknik yapan bir kızım ve tüm siyahi insanları seviyorum” dedi. “Tanıdığım çılgın insanları göreceğimi biliyorum.”

Şimdi beşinci yılında olan Lay Out, özellikle Juneteenth kutlamaları olmak üzere her yaz Brooklyn'in en gözde turistik mekanlarından biri haline geldi. (Olaylardan biri her zaman Amerika Birleşik Devletleri'nde köleliğin sona ermesinin anısına kutlanan ulusal bayram olan 19 Haziran civarında gerçekleşir.)

Etkinliğin genel müdürü ve kurucu ortağı Emily Anadu, düzenleme fikrinin, koronavirüs pandemisinin getirdiği kısıtlamalardan ve George Floyd'un öldürülmesinin ardından yaz aylarında patlak veren protestolardan ilham alarak 2020'de ortaya çıktığını söyledi. Fort Greene semtindeki evinin yakınındaki bir gösteri sırasında bir polis arabası alevler içinde kaldı. Ertesi sabah parkın etrafını temizlemeye yardım etmek için uyandı ama gördükleri karşısında şaşırdı.

“Oraya doğru yürüdüğümü hatırlıyorum ve sanki hiçbir şey olmamış gibiydi – Pleasantville gibiydi” dedi. “Her şey temizlendi ama birisi külleri süpürdü ve üzerlerine 'Siyahların Hayatı Önemlidir' yazdı.”

Bayan Anadu, yaklaşık 20 yıldır New York City'de, çoğu zaman Fort Greene'de yaşıyor. Eskiden çok sayıda siyah insan görmenin normal olduğunu hatırlıyor. Pandeminin ilk aylarında parkta saatlerce yürürken demografinin ne kadar değiştiğini acı bir şekilde fark etti.

“İnsanların hissettiği aşırı acı (bu ülkede bedenimde güvende olmadığım gibi) ile işten uzakta olan ve güzel olan diğer birçok insan arasındaki bu büyük zıtlığı deneyimlemek rahatsız edici bir duyguydu. Günlerimi parkta geçiriyorum” dedi Bayan Anadu.

Protestolardan birkaç gün sonra Bayan Anadu, bir zamanlar siyahların çoğunlukta olduğu bir mahallede siyahi insanların rahatça “yer alabileceği” parkta bir toplantı düzenlemeye başladı. Yaklaşık üç gün süren planlama sırasında, fikrini bazı arkadaşlarıyla bir grup sohbetinde tartıştı ve kulaktan kulağa ve çevrimiçi reklamlar yoluyla ilk düzenleme, protestolardan yaklaşık bir hafta sonra, 7 Haziran Pazar günü gerçekleşti.

İlk etkinlikte 500'den fazla kişinin bulunduğunu söyledi ve sosyal mesafe kuralları göz önüne alındığında bu kadar çok katılımcının biraz sinir bozucu olduğunu ekledi. Ancak Bayan Anadu, etkinliğin açık havada yapıldığını ve kalabalığın büyüklüğünün “birbirimize ne kadar ihtiyacımız olduğunun” kanıtı olduğunu savundu.

Pazar günü Lay Out, tenis atölyeleri, mini basketbol oyunları, siyahların sahip olduğu işletmeler ve yerel bir after party gibi çeşitli sponsorlu etkinliklerle geri döndü. Katılımcılarla onları parka getiren şeyin ne olduğu hakkında konuştuk.

Toni Leotaud (31) ve Leigh Brant (34)

Bedford-Stuyvesant, Brooklyn ve Hillside, NJ

Lay Out'tan en sevdiğiniz, en unutulmaz anınız hangisi?

Leigh Brant:
Geçen yıl bir setin ortasında “Keyshia Cole” oynamaya başladılar ve kendisine evlenme teklif eden bir adamın etrafında bir daire oluştu. Ve herkes onun etrafında bir daire oluşturup “Aşk” şarkısını söylüyordu. Harikaydı.

Daniel Jones, 34

Bushwick, Brooklyn

Juneteenth hafta sonunuzu genellikle böyle mi geçirirsiniz?

Başladıkları günden beri her yıl 19 Haziran'da buradayım.

Geri gelmeni sağlayan ne?

Bunu fark etmedin mi? Kültür, müzik, atmosfer; orada yiyecek bir şeyler var. Enerji her zaman 10'dadır.

Fatou Ndiaye, 35

Lizbon

Ne kadar zamandır ziyaret ediyorsunuz?

Bir ay için. Haziran ayının New York'ta harika bir ay olduğunu biliyordum; yapılacak çok şey vardı. Ve Juneteenth de bu ayda, o yüzden bunu gerçekten deneyimlemek istedim.

Bugün seni buraya ne getirdi?

Aslında burada yiyecek satıyorum. Bize Wadadli Jerk deniyor ve bunu dördüncü yıldır yapıyoruz. Aslında pandemi döneminde yerleşim başladığında başladık.

Bu konuda en çok neyi seviyorsun?

Güzel insanlar. Güzel siyah insanların eğlendiğini ve sadece biz olduğumuzu görmek çok güzel.

Iris Stevens, 32 ve Sadé Council, 37

Harrison, NJ ve Flatbush, Brooklyn

Bu etkinliğe geri dönmenizi sağlayan şey nedir?

Iris Stevens:
Aslında Brooklyn'de yaşıyordum ve şimdi Jersey'e dönsem de burada herkesin bir araya gelip eğlendiği ve eğlendiği belli bir hava var. Bu beni sürekli geriye çeken bir şey.

Sizce bu etkinliğin öncekilerden farkı nedir?

Sadé'nin tavsiyesi:
Mekansal olarak biraz daha organize görünüyor ve biraz çitlerle çevrili bir alanımız var, bu da güzel. Ama her zamanki gibi güzel bir atmosfer var. Bir aile birleşimi gibi hissettiriyor. Buraya gelip arkadaşlarımla bölgemi kutlamak ve uzun zamandır görmediğim arkadaşlarımı görmek çok güzel..

Rony Byas Jr., 34

Bedford-Stuyvesant

Bugün en çok neyi sabırsızlıkla bekliyorsunuz?

Açıkçası? Burada olacağını bildiğim bir mağazaya gözüm takıldı, şansımı deneyeceğim.

Juneteenth'in nesini seviyorsunuz?

Siyahların bir araya gelip havalı olabileceği bir tatil. 4 Temmuz aslında bizim günümüz değil; mutlaka izinli günümüz de yoktu ve bunun Siyahların 4 Temmuz'u olduğunu hissediyorum.

Quiana Parkları

Burada DJ'lik yaparken en unutulmaz deneyiminiz neydi?

İlk yıl burada DJ olarak çalıştım. Protestonun hemen sonrasıydı; Virginia'dan New York'a yeni dönmüştüm ve Emily'ye Lay Out'a müzik getirip getiremeyeceğimi sordum. En sevdiğim an, “The Wiz”in “Ease on Down” şarkısını çaldığım ve tepenin tepesinde durup tüm bu harika siyahi insanların tepeye doğru koştuğunu gördüğüm zamandı. Gözyaşları içindeydim çünkü bu çok özgürleştiriciydi. Brooklyn'e yeni döndüğüm ve ruhsal olarak henüz yerleşmediğim için gergindim. Ve o an beni yeniden açtı.

Batı Foster, 24; Devine Bauman, 23; ve Jetta Strayhorn, 21

Merkez Harlem

Topluluk sizin için ne ifade ediyor?

Jetta Strayhorn:
Atlanta'lıyım, bu yüzden Siyahi bir topluluk benim için her zaman çok şey ifade etti. Siyahi bir topluluk, özellikle ne olursa olsun birbirlerinin yanında olan ve her bir parçanızın kabul edildiğini hissetmenizi sağlayabilen bir grup insandan oluşur ve şans eseri ben de kendi insanımı buldum.

Bu düzende neyi bekliyorsunuz?

Batı Foster:
Topluluk, bağlantı ve diasporik yeniden bağlantı kurmayı sabırsızlıkla bekliyorum.

Fareed Abdullah, 41

Harlem

Lay Out'a ilk gelişiniz mi bu?

Bu benim ilk defa yerleşime çıkıyorum. İyi arkadaşlarımdan biri bunun ne kadar harika bir deneyim olacağını söyleyip duruyordu. Ve düşündüm ki, ABD'de olduğum için buraya gelip bunun tadını çıkarmalıyım. Birkaç hafta içinde Emirates'e taşınıyorum.

Şu ana kadar en çok keyif aldığınız şey nedir?

Dürüst olmak gerekirse, topluluk ruhu. Herkes hoş. Vaftiz kızımın burada olması ve harika insanların harika şeyler yaptığını görmesi çok güzel. Atmosfer çok dost canlısı. Park hayat dolu. Ellie burada ve kendini gösteriyor. Sadece çevreyi seviyorum.

Alexyz Kemp, 42

Clinton Tepesi, Brooklyn

Tasarımı sizin için bu kadar özel kılan şey nedir?

Mahallem hiçbir zaman bugünkü kadar karanlık görünmemişti ama aynı zamanda orada eski dostlarla da tanışıyorum, gelecek nesillerin zamanlarını nasıl geçirdiklerini görüyorum. Seslerini yükseltmeye ve toplumu etkilemeye çalıştıklarını görüyorum.

Juneteenth sizin için ne ifade ediyor?

Bana göre Juneteenth özgürlük, bizden önce gelen atalara saygı ve tanınma anlamına geliyor. Ve bu iletişim anlamına gelir. Komşunuzun kapısını çalıp şunu söylemektir: “Hey komşu, biz özgürüz.” Hala birbirimizi destekliyor olmamız, birbirimizi ayağa kaldırmamız ve hala burada bu özgürlükler için savaşmamızdır.