Kendrick Lamar neden Drake'in Tupac'ın yüzüğünü iade etmesini istiyor?

canvade

Yeni Üye
Kendrick Lamar, Juneteenth'te Inglewood, Kaliforniya'daki Kia Forum'da kapalı gişe gösterisine girdiğinde bunu büyük bir patlamayla yaptı. Nisan ayında Drake ile olan kavgası sırasında çıkardığı “Euphoria” şarkısını seslendirdi ve yeni sözler ekledi: “O Tupac yüzüğünü bana geri ver, belki sana biraz saygı gösteririm.”

İnternet vahşileşti.

Bu, Bay Lamar'ın baharda Drake ile yaşadığı hararetli tartışmanın bir diss yağmuruna dönüşmesinden bu yana ilk kez ortaya çıkışıydı. “The Pop Out: Ken & Friends” başlıklı gösteri için Batı Yakası sanatçılarından Dr. Dre, YG, Tyler, the Creator, Schoolboy Q ve Steve Lacy, Tupac Shakur'dan sonra gelen yeni nesil yerel müzisyenler. Savaşın gayri resmi olarak kazanılmasının ardından kazanılan bir zafer turuydu bu.

Bay Lamar, Drake'in özgünlüğünü ve siyahi müzisyenler ve hayranlar arasındaki statüsünü sorgulamıştı ve Bay Shakur'un yüzüğüyle ilgili eklenen satırlar bu mesajı yalnızca güçlendirdi.

Yüzük, hip hop tarihinin en ikonik mücevher parçalarından biridir. Kabaşon yakutları ve pavé pırlantalardan oluşan 14 karatlık bir taç seti bulunuyor. Aynı zamanda Quincy Jones'un kızı Kidada Jones ile olan nişanına atıfta bulunan “Pac & Dada 1996” yazısını da taşıyor. Kendisinin tasarladığı yüzük, hem medya şirketi Euphanasia'nın kuruluşunu hem de Bayan Jones'la olan aşkını anıyor. Bunu, cinayetten önce son kez halkın karşısına çıktığı 1996 MTV Video Müzik Ödülleri'nde takmıştı.

Drake, Ağustos 2023'te yüzüğü Sotheby's'deki bir müzayedede 1,01 milyon dolara satın aldı. Bu, Batı Yakası rap bayrağını Shakur'dan devralan ve onun mirasından etkilenen Lamar'ı kızdırdı.

2022 tarihli “Buz Soğuğu” kitabının yazarı Vikki Tobak'a göre; Bir Hip-Hop Takı Tarihi”, hip-hop'taki takılar uzun zamandır sadakat ve kardeşliğin sembolü olmuştur.

Bayan Tobak, “Drake bir nevi onun güvenilirliğini satın alıyor; bu pek çok insan için hoş karşılanmıyor” dedi.

Şöyle ekledi: “'Yüzüğü bana ver' derken daha geniş anlamda 'ben'i kastediyor. Hip-hop'taki gibi 'ben', gerçek hip-hop. 'Ben', Tupac'ın temsil ettiği şeyin gerçek mirası. Kendrick, Drake'e saygısızlık etmek için mücevherleri kullanıyor ve şöyle diyor: 'Bu yüzüğü takması gerekenler biziz, çünkü Pac ve bu yüzüğün temsil ettiği şeyin gerçek temsilcileri biziz.'”

Ancak Bay Lamar'ın eklediği sözler aynı zamanda şu soruyu da gündeme getiriyor: Hip-hop eserleri nereye yerleştiriliyor ve bunların mülkiyetini kim alıyor?

Bayan Tobak aynı zamanda Ocak ayına kadar New York Doğa Tarihi Müzesi'nde sergilenen “Buz Soğuğu: Hip-Hop Takıları Sergisi”nin küratörlüğünü de yaptı. Bay Shakur'un yüzüğünü ve Drake'in de açık artırmada satın aldığı Pharrell Williams'ın ilk dönem mücevherlerinden bazılarını sergiye dahil etmeye çalıştı. Bir temsilci aracılığıyla Drake'e talepte bulunduğunu ancak kendisinin reddettiğini söyledi.

“Bence konu hip-hop olduğunda, müziğin geldiği topluluklar için belirli parçaların erişilebilir kalması gerçekten önemli” dedi ve satın almaların “kamuoyundan çıkarılacak” eserlere yönelik bir eğilimin sinyalini verdiğini ekledi. göz altına alınıp özel ellere teslim edildi.”

Geçen yıl Drake, çevrimiçi müzayede platformu Joopiter aracılığıyla Williams'ın eski mücevherlerinden birkaç parça satın almıştı. Daha sonra Travis Scott'la birlikte Williams ve kampıyla dalga geçtiği “Meltdown” şarkısını çıkardı. Bayan Tobak, bunun “eski güzel hip-hop saygısızlığının bir işareti” olduğunu söyledi.

Bay Lamar'ın her zaman söylediği şey onun “kültür” olduğudur. Çarşamba günkü canlı şovu “kültüre” ve Batı Yakası hip-hop'una bir övgü niteliğindeydi.

Bay Lamar'ın giydiği kıyafetin (kırmızı sweatshirt, beyaz kapüşonlu, kot pantolon ve dev çapraz kolye) bile Bay Shakur'un 1994 performansındaki kıyafete benzediğine dair spekülasyonlar vardı. (Bay Lamar genellikle gösterişli kolyeler takmaz.)

Gösterinin sonunda, NBA oyuncuları Russell Westbrook ve DeMar DeRozan gibi düzinelerce tanınmış Los Angeles figürünün yanı sıra herhangi bir grubun çete üyelerini sahneye çıkardı. (“Bir sahnede bir araya gelip barışan bu kadar çok grubu hiç görmediniz,” dedi Bay Lamar gösteride.) “Bizim Gibi Değil” adlı hit parçasını çalarken birbiri ardına beşlik çaktı. Drake'ten art arda beş kez diss attı.

Bay Lamar sahneden ayrılmadan önce, “Söz veriyorum bu bizi son görüşünüz olmayacak,” dedi.