Otistik çalışanlar işyerinde gezinmenin yeni yollarını buluyor

canvade

Yeni Üye
Chelsia Potts, 10 yaşındaki kızını otizm spektrum bozukluğu testi için bir psikoloğa götürdüğünde, neredeyse tesadüfen kendisi de test yaptırmaya karar verdi. Sonuç sürpriz oldu. Kızı gibi Bayan Potts'a da otizm teşhisi konuldu.

35 yaşındaki Potts, kaygı veya başka bir sorundan muzdarip olabileceğini düşünüyordu. Ailesindeki ilk üniversite öğrencisi olarak eğitim alanında doktora yapmış ve Oxford, Ohio'daki Miami Üniversitesi'nde üst düzey yönetici olmak için akademik kariyerinde yükselmişti. Ancak bir psikologla görüştükten sonra, teşhisinin profesyonel hayatını nasıl etkileyeceğini çözmesi gerekiyordu.

Bayan Potts, “İlk başta kafam karıştı ve bunu kendime sakladım” dedi. “Otizmli birinin neye benzediğine dair bir imajım vardı ama bana benzemiyordu.”

Geçmişte engelliliğini gizlemek ve örnek bir çalışan gibi görünmek için nasıl tazminat ödediğini düşündü; bu, “maskeleme” olarak bilinen bir başa çıkma mekanizmasıydı.

Yıllarca grup içinde kendini rahatsız hissettiği için meslektaşlarıyla birebir görüşmeye çalışmıştı. Bazı insanların sesini fazla ciddi bulacağını bildiği için gülümsemeye ve coşkulu görünmeye dikkat etti. Ayrıca iş yerinde parlak ışıklardan ve gürültüden kaçınmaya çalıştı.

Altı ay boyunca teşhisiyle mücadele eden Bayan Potts, bir üniversite temsilcisiyle görüştü. Bu konuşma “hayatımın en zor deneyimlerinden biriydi” dedi.

“Ailem dışında kimseye söylemediğim bir şeyi birine söylüyorum” diye devam etti. “Kendimi çok savunmasız hissettim. Utandım. Neye ihtiyacım olduğunu ve buna neden ihtiyacım olduğunu ifade etmenin benim için ne kadar zor olduğunu fark ettim.”

Ancak toplantı Bayan Potts için olumlu değişiklikler getirdi: daha esnek çalışma saatleri de dahil olmak üzere bazı tavizler aldı.

Otizm teşhislerinin artmasıyla birlikte, aralarında Microsoft, Dell ve Ford'un da bulunduğu birçok büyük ABD işvereni, işyerlerini nöroçeşitliliğe sahip çalışanlar için daha erişilebilir ve daha hoş karşılanabilir hale getirmek için adımlar atıyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Amerika Birleşik Devletleri'nde 8 yaşındaki 36 kişiden birinin otizmli olduğunu tahmin ediyor. Bu, 2018'de 44'ten bir ve 2000'de 150'den bir artış; uzmanların kısmen daha iyi taramalara bağladığı bir artış. Ayrıca CDC'ye göre ülkedeki yetişkinlerin yüzde 2,2'si, yani 5,4 milyon kişi otistik.

Gittikçe daha fazla otistik insan kendilerini kamuya açık bir şekilde tanıtıyor. Bayan Potts, teşhislerini #autistok etiketini kullanarak çevrimiçi olarak paylaşan birçok TikTok kullanıcısından biri.

Geçen yıl şarkıcı Sia, yetişkinliğinde kendisine otizm teşhisi konduğunu açıklamıştı. New York Magazine için yakın zamanda yayınlanan bir makalede yazar Mary HK Choi, teşhisin 43 yaşındayken kendini daha iyi anlamasına nasıl yardımcı olduğunu anlattı.

Otizm aktivistleri, koronavirüs pandemisinden bu yana evden çalışmayı daha fazla kabul eden şirketleri övüyor.

Otizm testi ve değerlendirmesi konusunda uzmanlaşmış Chicago merkezli klinik psikolog Jessica Myszak, çok fazla ışık ve gürültüye sahip işyerlerinin otistik insanları bunaltabileceğini ve tükenmişliğe yol açabileceğini söylüyor. Uzaktan çalışmanın, otistik kişilerin mücadele ettiği “toplumsal talepleri ve bazı çevresel hassasiyetleri azalttığını” söyleyen Dr. Myszak ekledi.

Ancak otistik insanlar için iş piyasasında gezinmek hala bir zorluk. Savunuculuk gruplarına göre bu kişilerin işsiz veya eksik istihdam edilme olasılıkları daha yüksek. İyi bir ilk izlenim bırakmak isteyen otistik başvuru sahipleri, teşhislerini açıklamaktan veya önceden destek istemekten çekinebilirler.

Otizmli engelli aktivist ve avukat Haley Moss (29), röportajı ilk randevuya benzeterek “Hatalarınızı görmelerini istemezsiniz” diyor.

Microsoft yeni çalışanları işe alıyor

32 yaşındaki Natalie Worden-Cowe hâlâ profesyonel bir müzisyenken, iş bulmak için hayati önem taşıyan profesyonel ağ oluşturma konusunda zorluklar yaşadı. Birkaç yıl önce kariyerini değiştirip yazılım mühendisi olmaya karar verdiğinde mülakatları geçmekte zorluk çekiyordu. Microsoft'un 2015 yılında başlatılan nöroçeşitlilik işe alım programını keşfettiğinde profesyonel hayatı değişti.

Şirketin programı Alman yazılım şirketi SAP'nin bir projesine dayanıyordu ve o zamandan beri Dell ve Ford gibi şirketler tarafından bir şekilde benimsendi. Şirketin kapsayıcı işe alım ve erişilebilirlik direktörü Neil Barnett, girişimin şu ana kadar yaklaşık 300 tam zamanlı, nöroçeşitliliğe sahip çalışanı Microsoft'a getirdiğini söyledi.

Barnett, “İhtiyaçları olan tek şey bu farklı, daha kapsamlı süreçti ve şirkete girdikten sonra başarılı oldular” dedi.

29 yaşındayken hastalık teşhisi konulan Bayan Worden-Cowe, Microsoft'taki farkı görüşme sürecinde fark etti: Soruları yanıtlaması için kendisine daha fazla zaman verildi ve şirket çalışanlarıyla yapılan toplantılar arasında kendisine ara verildi.

Bayan Worden-Cowe, “Nöroçeşitli kişilik bozukluğu olan kişilerin bazen soruları işlemek için biraz daha zamana ihtiyacı olur veya soruları yazmaları gerekir” dedi.

Gemiye geldiğinde kendisine zaman yönetimi ve önceliklendirme konusunda yardımcı olması için bir iş koçu atandı. Microsoft ayrıca ona şirketin Redmond, Washington'daki kampüsünü gezdirecek bir akıl hocası da sağladı. Ve belki de daha önemlisi nöroçeşitlilik eğitimini tamamlamış yöneticilerle çalışıyor.

Ayrıca Microsoft kampüsünde ışıkların kısılabileceği ve masaların yüksekliğinin duyusal tercihlere göre ayarlanabileceği “odaklanma odaları” da bulunmaktadır. Açık planlı ofislerdeki çalışanlar da kalabalık koridorlarda oturmamalarını veya kendilerine gürültü önleyici kulaklık verilmesini isteyebilir.

Bay Barnett, “Gündemler önceden gönderiliyor” dedi. “Her iletişim tarzı ve tercihi dikkate alınır.”

Bay Barnett, bu tür ayarlamaların şirketlerin gelirine, verimliliğine veya verimliliğine mal olduğu yönündeki yanlış kanıyı reddetti. Aksine, çalışma kültürünü ve çalışanların genel refahını iyileştirdiklerini söyledi.

Kâr amacı gütmeyen İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği başkanı Wendi Safstrom, daha fazla işverenin nöroçeşitliliğe sahip insanları işe almak ve iş gücünü onlar hakkında eğitmek için çaba göstermesi gerektiğini söyledi. Bayan Safstrom, “Eğer zamanla değişmeye istekli değillerse geride kalacaklar” dedi. “Yetenek savaşı gerçektir.”

Avukat Moss, insan kaynakları departmanlarının değişime istekli olduğunu gösterdiğini söyledi. “Çoğu durumda, zaten kimliklerini açıklamayan otistik çalışanları var” dedi. Ancak yine de otistik çalışanlardan söz ederken “çoğumuz terfi alamıyoruz” diye ekledi.

Bayan Moss, daha fazla işverenin nöroçeşitliliğe sahip insanları liderlik pozisyonlarına getirmesi gerektiğini söyledi; bunun esas olarak patron imajını yeniden tanımlamak olduğunu söyledi. “Normların dışında iletişim kuran biri olsanız da yine de harika bir lider olabilirsiniz” dedi.

“Gerçek benliğim”

Murphy Monroe için iş yerinde iletişim hiçbir zaman sorun olmadı. 50 yaşındaki Monroe, iyi konuşan biriydi ve şirketi ve rakipleri hakkındaki istatistikleri hızlı bir şekilde hatırlama konusunda uzmandı.

Terapistler ona çocukluğundan beri muhtemelen otistik olduğunu fakat kendisine hiç test yapılmadığını söylediği için Bay Monroe bu meseleden uzak durmaya çalıştı. Ergenlik çağında farklı olduğunu biliyordu ve “aktif olarak bir işi sürdürememekten korkuyordu” dedi.

Üniversitede tiyatro okudu ve eğitim alanında kariyer yaptı. 17 yıl boyunca Columbia College Chicago'da kabul görevlisi ve yönetici olarak görev yaptı. Miami Üniversitesi'nin yöneticisi Bayan Potts gibi Bay Monroe da işyerini yönlendirmek için stratejiler geliştirdi. Buna, normalde kaçıracağı sosyal sinyalleri fark etmesine yardımcı olan güvendiği bir meslektaşının eşlik etmesi de dahildi.

Bay Monroe toplantılardan sonra “Kimseden özür dilemem gerekiyor mu?” diye sordu. “Az önce ne oldu?”

“Parmaklarımı çiğniyorum” diye ekledi, bazı otistik kişilerin duyusal aşırı yüklenmeyle başa çıkmalarına yardımcı olan bir davranış olan bir çeşit kıstırmadan bahsediyordu. “Üniversite başkanıyla veya bir komitenin önünde bir toplantıya katıldım ve kanamayı durduramadım. Bunlar odada birinin bana gitmem için işaret vermesinin güzel olduğu durumlar.

Bir noktada Bay Monroe, bir insan kaynakları müdürüne, duyusal uyaranlardan, özellikle de ışıktan etkilenmesine neden olan bir tür otizm hastası olduğuna inandığını söyledi. “Bana baktı ve şöyle dedi: 'Sen Olumsuz Monroe, “Ben otizmliydim” diye hatırladı. “O andan itibaren bunu uzun yıllar boyunca bir daha düşünmedim.”

Ancak insanların otizmle ilgili deneyimleri hakkında konuştuğu TikTok videolarını izledikten sonra Bay Monroe, 2021'de bir psikologla randevu aldı ve uzun süredir şüphelendiği şeyin onayını aldı.

Bu kişisel farkındalık, Evanston, Illinois'deki bir sirk okulu olan Actors Gymnasium'un yönetici müdürü olarak mevcut işine yaklaşımını değiştirdi. Monroe, “İşyerinde açık olmak konusunda gerçek bir arzum vardı” dedi. “Ben sadece kendimi bu işin içine attım. Etsy'den altın bir otizm rozeti aldım ve onu her zaman taktım.

Ayrıca yeniden şarj olmak için izin almak veya ofisinde karanlık perdeler bulundurmak gibi kendine tavizler veriyor. Ayrıca meslektaşlarına karşı düşünceli olmaya çalıştığını ve ister nörodiverjan ister nörotipik olsun, programlarını veya görevlerini kendilerine anlamlı gelecek şekilde ayarlamalarına izin vermeye çalıştığını söylüyor.

Kısacası hâlâ maske takarken yaşamak istediği atmosferi yaratmaya çalışıyor. Pek çok otizm aktivistinin daha yaygın hale gelmesini umduğu iş yeri türü bu.

Bay Monroe, “Bana mutluluk veren bir şirketi yönetirken kendim olabilmek bana dünyanın en şanslı insanı gibi hissettiriyor” dedi.