Yapay zeka destekli bir uygulama, okuyucuların klasik metinleri anlamasına yardımcı oluyor

canvade

Yeni Üye
Geçen yıl iki felsefe profesörü önde gelen yazarları ve entelektüelleri aradı ve onlara alışılmadık, belki de sapkın bir öneride bulundu. Bu düşünürlere yüksek bir ücret karşılığında kendilerini yapay zeka sohbet robotlarına dönüştürmek isteyip istemeyeceklerini sordular.

Bilim adamlarından John Kaag, Massachusetts Lowell Üniversitesi'nde profesördür. Felsefe ve anıyı birleştiren Nietzsche ile Yürüyüş ve Amerikan Felsefesi: Bir Aşk Hikayesi gibi kitaplarıyla tanınır.

Bay Kaag'ın bu girişimdeki ortağı Clancy Martin, Kansas City'deki Missouri Üniversitesi'nde profesördür ve aralarında zihinsel sağlık sorunlarıyla ilgili çarpıcı bir otobiyografi olan “Kendinizi Nasıl Öldürmezsiniz” ve 10 kitabının da bulunduğu 10 kitabın yazarıdır. intihar girişimleri.

İkili, 14 yıl önce Kaag'ın Martin'in Harper's için yazdığı bir makaleden etkilenip onu aramasıyla arkadaş oldu. İkili, izole edilmiş bilim dünyası ile ilgili hayal kırıklıklarını ve felsefenin sadece çalışılırsa daha fazla insana yardımcı olabileceğine olan inançlarını paylaştı.

Zamanla 44 yaşındaki Bay Kaag ve 57 yaşındaki Bay Martin de kişisel sorunları konusunda yakınlaştı. Her biri üçer kez evlendi ve ölümle mücadele etti. (2020 yılında Bay Kaag, spor salonunda yaptığı antrenmanın ardından kalp krizi geçirdi.)

Tanınmış yazarları nasıl çağırdıkları başka bir hikaye.

Nisan 2023'te Bay Kaag, bir nevi patron haline gelen iş adamı John Dubuque'tan bir e-posta aldı.

Bay Dubuque, ailesinin St. Louis'deki sıhhi tesisat işine katılmadan önce Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde felsefe okumuştu. Entelektüel olarak durgunlaştığını hissederek felsefe profesörlerine Martin Heidegger'in Varlık ve Zaman ve diğer eserlerini öğretmeleri için para ödemeye başladı.

40 yaşındaki Bay Dubuque, William James'in “Dini Deneyimlerin Çeşitliliği” konulu altı haftalık bir seminer için Bay Kaag'ı işe aldı. Profesör, 2020'de “Hasta Ruhlar, Sağlıklı Zihinler: William James Hayatınızı Nasıl Kurtarabilir” kitabını yayınlamış olduğundan bu iş için doğru kişiydi.

O zamanlar Bay Dubuque'nin aile şirketi yeni satılmıştı ve o bir çözüm arıyordu. Sayın Kaag ile yaptığı görüşmelerde bir araya gelerek bir yayın şirketi kurmalarını önerdi.

Bay Dubuque'un hayal ettiği gibi, yayınevi birinci sınıf bir uzmanı klasik bir çalışmayla eşleştirecek ve öğrenci ile öğretmen arasındaki diyaloğu yeniden yaratmak için ChatGPT'ye benzer bir teknoloji kullanacaktı. Teorik olarak okuyucular, örneğin Doris Kearns Goodwin'e başkanlık konuşmaları hakkında sorular sorabilir veya Deepak Chopra ile Budist metinlerini derinlemesine inceleyebilirler.

Bay Kaag devreye girdi ve arkadaşı Bay Martin'i projeye dahil etti. Sonuç, Yayınlamayı Yeniden Bağlamadır.

17 Haziran'da mobil, masaüstü ve tabletlerde interaktif bir okuma deneyimi olarak sunulacak. kullanıcıları var Lansman sırasında ücretsiz erişim, kitap başına fiyatlandırma ve bu yılın sonlarında gelecek bir abonelik modeli.

Bay Kaag ve Bay Martin yorum yapacak yazarları seçtiler. Kendi deyimleriyle bu “yeniden bağlayıcıların” her biriyle seçtikleri metinler hakkında röportaj yapmak ve sıradan bir kişinin aklına gelebilecek her olası soruyu yanıtlamak için 20 saate kadar zaman harcadılar. Kaydedilen görüşmeler daha sonra yapay zeka yazılımına aktarıldı.

Geçtiğimiz günlerde öğleden sonra Kaag ve Martin, ülkenin en eski kütüphanelerinden biri olan Boston Athenaeum'da bir röportaj için oturdular. Martin tişörtün üzerine kot pantolon ve buruşuk bir kazak giymişti; gri-kahverengi saçları darmadağınıktı ve ona bir indie rock grubunun yaşlanan bir üyesi görünümü veriyordu. Kaag ise yeni bir gömlek, açık kahverengi chinos ve turkuaz çoraplı kahverengi gece ayakkabıları giymişti.

Her ikisi de entelektüel bir rüya ekibi oluşturma konusunda kendilerine tam bir özgürlük verilmesi konusundaki şanslarına inanamıyor gibi görünüyordu.

Martin, Kaag'ın bu fikirle kendisine geldiğinde verdiği tepkiyi hatırlayarak, “Dostum, bu şey çok havalı olabilir” dedi. “Sonra beyin fırtınası yapmaya başladık.” Kaag'ın şunu önerdiğini söyledi: “Laura Kipnis'in 'Romeo ve Juliet'i yapmasını sağlayabileceğimizi hayal edin.” (Sonunda kültür eleştirmeni ve denemeci Bayan Kipnis'i tam da bunu yapması için işe aldılar.)

Rebind'e katkıda bulunan diğer yazarlar arasında Roxane Gay (Masumiyet Çağı), Marlon James (Huckleberry Finn'in Maceraları), Bill McKibben (John Muir'den alıntılar), Margaret Atwood (İki Şehrin Hikayesi) ve İncil akademisyeni ve Princeton Üniversitesi profesörü yer alıyor. Elaine Pagels (Yeni Ahit ve Gizli İncillerden alıntılar).

James Joyce klasiği “Dubliners” için Bay Kaag ve Bay Martin, video ve sesli yorumlar sağlayan İrlandalı romancı John Banville ile röportaj yapmak üzere Dublin'e uçtular.

Banville telefonda “'Dubliners'ı ilk kez 12 veya 13 yaşımdayken okudum” dedi. “Buna kesinlikle hayran kaldım. Bu bir Vahşi Batı hikayesi ya da bir Agatha Christie hikayesi değildi. Bu, hayatın kendisiyle ilgili gerçek bir hikayeydi.”

Edebiyat çevrelerinde yapay zekanın sanat ve beşeri bilimlerle çeliştiğine dair bir his var. Sonuçta bu, bazılarının yazarların ve öğretmenlerin yerini alabileceğine inanılan bir teknoloji.

Rebind'le çalışan yazarların sesleri klonlandı ve yapay zekanın sözlerini değiştirmesine izin verildi

Bu konuda herhangi bir çekincesi olup olmadığı sorulduğunda Banville şunları söyledi: “İlk tepkim elbette derin bir güvensizlikti. Elinizde bir kitap okuyorsunuz ve onu satır satır, sayfa sayfa okuyorsunuz. Ancak bu, insanların korkmadan klasik kitapları okumasını sağlamanın harika bir yolu.”

Miktarı açıklamadan “Bunun için iyi para aldım” diye ekledi. “Ama biliyorsun, benim için mesele para değildi. Bu proje ilgimi çekti. Benim yaşımda yeni bir şeyde yer alıyorum.” (Rebind yorumcuları da telif hakkı alıyor.)

Bayan Gay, Rebind'i mümkün kılan teknolojiye pek ilgi duymadığını söyledi. “Yapay zeka konusunda tuhaf bir anlayış engelim var” dedi. “Birisi 'AI' dediğinde işim biter.”

Yine de şunları söyledi: “İlginç bulduğum şey klasik metinlerin yeni baskısıydı. Ve insanları okumaya teşvik eden her şey genellikle harikadır.”

Martin ve Kaag, yapay zekanın yaratıcı potansiyeline inanıyor ve onu reddedenlerin dar görüşlü olduğunu düşünüyor. Martin, “Bu araçla işbirliği yapmak çağımızın en büyük sanatsal fırsatlarından biri” diyor. Rebind'i kullanarak, tamamı 1928'den önce yayınlanmış ve dolayısıyla kamu malı olan 100 klasiği yeniden ciltlemeyi umuyorlar.

Bay Kaag ve Bay Martin kanonik çalışmaları üstlendiler – Bay Kaag'ın durumunda Henry David Thoreau'nun “Walden” adlı eseri ve Bay Martin için Nietzsche'nin “Ayrıca Zarathustra'yı Konuştu” adlı eseri.

Bay Martin, 19. yüzyıl Alman filozofuyla Kanada'nın Calgary kentinde bir lise öğrencisiyken, İngilizce öğretmeninin ona bir ipucu vermesi üzerine tanıştı. “Bu benim hayatımı değiştirdi” dedi.

Pensilvanya'nın merkezinde büyüyen Bay Kaag, ağabeyi “Walden”ı tuvalet tankının üzerinde bıraktıktan sonra benzer bir deneyim yaşadı. Kitabı Latince öğretmenine okuduğunu ve onun daha sonra kendisini Concord, Massachusetts'in hemen dışındaki Walden Pond'a götürdüğünü söyledi.

Bay Kaag, “Gölde yüzdüm” diye anımsıyor. “Kendi kendime şöyle dedim: 'Felsefe profesörü olacağım, Walden'a ders vereceğim ve Concord'da yaşayacağım.' Bugün 10 dakika uzaklıkta yaşıyorum.”

Projeyi kendi cebinden finanse eden ancak tutarı açıklamayı reddeden Bay Dubuque, “Rebind”in ardındaki itici fikrin bir kitapla bu tür bir deneyimi genel kamuoyuna sunmak olduğunu söylüyor.

“Klasiklere ve eski kitaplara ilgi duyuyorum çünkü bunlar Netflix'ten kaçmaktan farklı bir kaçış türü” dedi. “Zamanın dışına çıkmanın canlandırıcı deneyimi bu. Bu kitaplar aynı zamanda hayatınıza da çok anlam katıyor.”

Bay Kaag, yapay zeka destekli yazar yorumlarını deneyimli bir okuyucunun popüler kültüre daha fazla gönderme yapmadan önce bir kitapta karaladığı yan yorumlarla karşılaştırdı.

“Biz de bunu size cevap veren bir tür Hogwarts gazetesi olarak düşündük” dedi.