Yeni bir şehre taşınırken nasıl giyinmeliyim?

canvade

Yeni Üye
Yakında ülke genelinde yeni bir şehre taşınıyorum ve kültür şokuna hazırlanmaya çalışıyorum. Kıyafetlerimin sevdiğim yönlerinden ödün vermeden, yeni bir yerin moda normlarına nasıl uyum sağlayabileceğim konusunda tavsiyeniz var mı? —John, Philadelphia

Her büyük şehrin kendine has stil klişeleri vardır, hatta bazen aynı anda birden fazla klişe vardır. New York tamamen koyu renkler ve konsept paçavralar, bankacı takım elbiseleri ve Park Avenue bukleleriyle dolu. Seattle yapağıyla eş anlamlıdır. (San Francisco da.) Dallas tamamen kovboy çizmeleri ve elmaslarla ilgilidir. Los Angeles, taytlar ve Erewhon kupalarıyla eş anlamlıdır. Paris, blazer ceket ve mükemmel dökümlü eşarplar anlamına gelir. Ve benzeri.

Bunun doğru olduğunu söylemiyorum, görüyorsunuz. Bunlar bariz klişeler. Ancak klişeler var çünkü aslında belirli bir kritik kütleye sahipler. Ve gerçek şu ki, şehir merkezi gibi tek bir yerde yoğunlaşmış sayıda insan olduğunda, bir moda anlayışı ortaya çıkıyor. Kendi dili ve mekanın hakim endüstrisinden, ikliminden, değer sisteminden ve şehrin görsel kompozisyonundan (renklerinden, yapı taşlarından ve tarihinden) gelen temel unsurlara sahip bir ahlak sistemi.

Alçak sıvalı binaların olduğu, dışarıda çok fazla zaman geçirdiğiniz ve geniş bir mavi (gökyüzü) ve yeşil (çimen) manzarasına bakan sıcak bir yerde, beton ve paslanmaz çelikten oluşan bir yerden farklı giyinirsiniz. Kıyafet kuralları aynı zamanda kültürel kodlardır ve her yerin kendine has bir görünümü vardır.

Bu yüzden önce ne kadar ait olmak istediğinizi düşünün. Ya da tam tersi: Çevrenizdekilere burada yeni olduğunuzun sinyalini nasıl vermek istersiniz? Son olarak, eğer bir yerde yeniyseniz ve gelenekleri bilmiyorsanız ya da kahveyi nereden alacağınızı bilmiyorsanız, bunu insanlara bildirmek iyi bir fikir olabilir. Beklentileri kıyafetlerle yönetebilirsiniz.

Kalabalıkla bir olma arzusunu anlıyorum (hepimiz ortaokuldan geçtik) ve bazen başka bir yerden gelmenin getirdiği ısrarcı stereotiplerden kaçınma arzusunu anlıyorum – sen bir züppe, bir sahtekar ya da bir cahilsin. Ancak kasabanın yeni adamı olmanın çekiciliğini hafife almayın. Veya stil açısından birey olmak, bağımsız düşünmeyi ve yaratıcılığı akla getirebilir.

Bunu akılda tutarak, özellikle de içinde kendinizi rahat hissediyorsanız, en azından başlangıçta, sahip olduğunuz gardırobunuza bağlı kalmanızda sorun yoktur. Yeni bir şehre taşınmak şok edici olabilir ve her zaman bir alışma süreci gerektirir. Kimliğinizi aktarma şeklinizi altüst etmenize gerek yok; sonuçta moda da bununla ilgili. Kararlar (özellikle parayla ilgili olanlar) asla aceleyle ve gerekli tüm bilgiler olmadan verilmemelidir. Herkesin ne giydiğini bilmek gibi. Ve bu yalnızca kendi deneyiminizden gelir.

Bu arada, küçük ayarlamalar çoğu zaman büyük farklar yaratabilir. Yeni daireniz eski dairenize göre daha rahatsa, uyumlu pantolon yerine kot pantolonla ceket veya topuklu ayakkabı yerine etekle spor ayakkabı giyin. Daha az gündelik giyim için renkli bir eşarp takın veya gömleğinizin içine sokun.

Gardırop adaptasyonu bir dereceye kadar aşınma ve yıpranma yoluyla gerçekleşir. Eski evinizde size tuhaf gelen parçalar, eğer yeterince sık görürseniz, yeni evinizde doğal görünecektir. Birkaç yıl önce Brooklyn'den Seattle'a taşınan iyi bir arkadaşım, iş kıyafetlerini REI'den satın alabileceğini fark ettiğinde nihayet alıştığını anladığını söyledi.

Stil sorularınızın yanıtları

Vanessa her hafta Açık Konu'da bir okuyucunun modayla ilgili sorusunu yanıtlıyor. Bu soruyu ona dilediğiniz zaman şu adresten gönderebilirsiniz: E-posta veya Þjórsárden. Sorular düzenlendi ve kısaltıldı.