Yeni internet vebası “Beyin Çürümesi”

canvade

Yeni Üye
Neredeyse yalnızca İnternet referanslarıyla konuşmak isteyen biri varsa – “Yeni Golden Retriever'ımın enerjisine sahibim” veya “Göster bana, Rachel” (“Göster bana, Rachel”) – ” Hisset ” gibi bir yakınlık kullanabilirsiniz beyin çürüklüğü”. “. İspanyolca'da “zayıflamış beyin” anlamına gelir.

Terim, düşük değere sahip tüm İnternet içeriklerini ve aşırı tüketimden kaynaklanan etkileri ifade eder. Örnek: “TikTok'ta 'beyin çürümesinden' muzdarip birçok video gördüm.”

İnternetteki “beyin çürümesi” tartışması o kadar yaygınlaştı ki, bazı sosyal medya kullanıcıları duygulanımı somutlaştıran insanların parodilerini yaratmaya başladı.

TikTok kullanıcısı Heidi Becker'in çeşitli videolarında, bir internet kaynağı kullanırken dönüşümlü olarak gözlerini açıp kapatırken kamera tarafından filme alınıyor.

“Merhaba Tanrım, eğer son taşı da kaçırdıysan, o zaman kralın istediği şey kralın çocuğu!” (Merhaba, aman Tanrım, uyum mükemmel, patlayan kral!) 220.000'den fazla kez beğendiğim video.

Monologundaki diğer ifadeler arasında şunlar yer alıyor: Basit, utangaç veya zararsız izlenimi veren birini tanımlayan jargon ifadesi olan “Bir Golden Retriever için yeterli enerjiniz var” ve “Kızların şehvetli yürüyüşlerini seviyorum (#hotgirlwalking)” çok ve kızların dışarıda geçirdiği gecelerden gerçekten hoşlanıyorum”, TikTok'un ortak bir isme ve yeni bir isme sahip olduğu popüler etkinliklere gönderme yapıyor.

Birini “beyni çürümüş” olmakla suçlamak çocuk oyuncağı değil. Ancak bazı insanların onları kabul etmek için sağlam bir koltuğa ihtiyacı var. BuzzFeed'in internette gizlenen merak edilenler hakkında kısa süre önce yayınlanan bir sorusunda şöyle deniyor: “Eğer 'beyin çürümesi' ile ilgili bu soruyu cevaplarsanız, beyniniz her geçen yıl daha da donuklaşacaktır.”

Joel Cave kısa süre önce TikTok'ta şunları yazdı: “Birinin beyninin sosyal medya tarafından tahrip edildiğini anlamanın en kolay yollarından biri, o kişinin internetin kısır döngüsüne ne kadar sıklıkla atıfta bulunduğudur.” “Gerçek şu ki internet beynimizi o kadar istila edebiliyor ki insanlar söyledikleri üzerinde kontrol sahibi olmak istemiyorlar – sadece sık sık gördüğüm her şeyden bahsetmişken – bence bunun için bir yer var.”

Bazı sosyal medya hesapları, kendi alt eğlence türüne dönüştürülen “beyin çürüklüğü içeriği” oluşturmaya adanmıştır. TikTok kullanıcısı Fort History, filmlerden ve TV şovlarından küçük parçalar topluyor ve bunları en yeni internet jenergalarıyla paylaşıyor.

Programın Phil'i “Evet, Rizzler, bugün yalnızız, sen ve ben” diyor Familia Modernaoğlu Luke ile bir videoda.

Luke, “Muy bien, ahora mismo bajo (Tamam, yakında aşağı ineceğim),” diye yanıtladı.

Taylor Lorenz, yazarı Son Derece Çevrimiçi: İnternetteki Şöhret, Nüfuz ve Gücün Anlatılmamış Hikayesi“beyin çürümesi”nin (tahrip edilmiş beyin) İngilizce “kırık beyin” (karmaşık olmayan beyin) tabiri ile eşanlamlı olduğunu düşündüğünü söyledi. Haberler muhabiri olmadan önce Washington Post köşe yazarı olan Lorenz, İnternet şartlarının çevrimiçi olan ve “fiziksel dünyada faaliyet gösterme yeteneğini kaybetmiş” herkes için geçerli olduğunu açıklıyor.

Onur Madalyası mı?

2007 yılında internette ortaya çıkan “Brainrot” teriminin bir oyun olduğu söyleniyor. Ancak popülaritesindeki artış, Boston Infantil Hastanesi'ndeki araştırmacıların “etkileşimli medyanın sorunlu kullanımı” olarak adlandırdıkları şeyin yıkıcı olarak tanınmasının artmasıyla bağlantılı.

Hastanenin Bienestar Dijital laboratuvarını kuran çocuk doktoru Michael Rich, hastalarının “beyin çürümesini” “İnternette çok fazla zaman harcadığınızda ve bilinçleri gerçek hayatta çevrimiçi hale geldiğinde meydana gelen bir durum” olarak tanımladığını söyledi. ve yayınlanmış olanın ve yayınlanabilecek olanın gözünden her şeye nüfuz ediyor”.

Rich, birçok hastasının “beyin çürümesinin” bir onur madalyası olduğuna inandığını ekliyor. Bazıları, tıpkı video oyunlarında en iyi skorları almak için yapıldığı gibi, ekran karşısında daha kısa sürede oynanıyor. Bromean'ın onun hakkında konuştuğunu, yani durumun çok farkındayım, sanki kompulsif internet kullanımının etkisi olduğunu anlıyormuşum gibi ama kendimi bundan alıkoyuyormuşum gibi değil.

Rich, “'Brainrot'u deneyeceğimden korktuğum için, bunu devam etmek için motivasyon olarak kullanmıyorum” dedi.

Billerica, Massachusetts'te bir lise öğrencisi olan 18 yaşındaki Joshua Rodríguez Ortiz, son iki aydır bu durumdan defalarca bahsettiğini söyledi.

“Sanırım insanlar TikTok'un hayatlarımızı tükettiğini o kadar kabullendiler ki, 'beynimizi çarpıttığımızı' düşündüm çünkü insanlar her zaman TikTok okuyor ve platformda çok fazla referans var,” benim inancım bu.

16 yaşındaki bir kızın partisinde Kanye West'in ritmiyle dans eden bir grup gencin gösterildiği “Tik Tok Rizz Partisi” başlıklı yeni viral videoya bir göz atın.

Laboratorio de Bienestar Digital de Rich'te asistan öğrenci olan Rodríguez Ortiz, sorunlu etkileşimli medya kullanımını ele almaya çalışan yetişkinlere ve gençlerin dijital teknolojiyi nasıl kullandıklarını anlamalarına yardımcı oluyor. Yıldız bir öğrenci olmasına rağmen (geçen yıl Harvard'a gittim), diğer şeylerin yanı sıra çalışma saatlerinin telefon kullanmakla sınırlı olduğunu söyledi.

Telefonumun artık yalnızca en sık kullandığım uygulamalara (Instagram ve TikTok) beş dakikada bir erişmeme izin veren sınırlara sahip olduğunu söyledi.

Başkasına ibadet et

Bienestar Digital laboratuvarı sosyal medya kullanımına ilişkin sağlıklı normları anlamaya ve oluşturmaya çalışırken, diğer gruplar daha cezalandırıcı bir duruş sergiliyor. Genç yetişkinlere yönelik zihinsel sağlık tedavisine yönelik bir klinik merkez olan Newport Enstitüsü, bir süredir “beyin çürümesinden” muzdarip kişileri işe almaya odaklandı. Enstitü internet sitesinde, ülke geneline yayılmış merkezlerinden birinde babalara çocuklarının “ekran bağımlılığı” ve “dijital bağımlılık” yaşadığını hatırlatıyor.

Rich ve Boston Infantil Hastanesi Laboratorio de Bienestar Digital'deki uzmanlara göre “Beyin Çürümesi” artık bir internet bağımlılığı değil, sosyal ağların veya sosyal ağların bilinçsizce aşırı çalıştırılması yoluyla başkalarına baskı uygulayabilen insanlar için bir savunma mekanizmasıdır. etkilemek için çok uzun oyun oturumları boyunca.

Rich şöyle açıklıyor: “İnternet ve oyunlar, örneğin ritmi takip edemedikleri, sadece sınıfta değil eğlence alanında da harcadıklarını takip edemedikleri için gününü okulda geçiren TDAH'lı çocuklar tarafından kullanılıyor.” .

Rich'in amacı, babaların ve çocukların daha iyi çevrimiçi alışkanlıklar geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla internet ve telefon kullanımı hakkındaki tartışmayı “başlangıçta iyi”den “başlangıçta sağlıklı”ya doğru yeniden alevlendirmek.

New Jersey Basking Ridge'de yaşayan ve aynı zamanda Laboratorio de Bienestar Digital'de öğrenci olan Leena Mathai, “Telefonu ve sosyal medyayı basitçe şeytanlaştırmak bu zamanlarda gerçekçi değil” dedi. “Çocuklara 'Telefonunuz olmadan daha iyi' deyin. Veya onlara cep telefonlarını kullanmak istemedikleri için kötü hisler beslediklerini söylemek, durumu halletmenin en iyi yolu değildir. Çünkü tek başına bu bile insanları daha fazlasını yapmak istemeye teşvik ediyor.”

“Telefonlarımızı birbirimizi anlamak için kullanıyoruz” diye ekliyor. “Bu kesinlikle çok kötü ama insanlar yine de bu yoruma şaşıracaklar ama bu çok doğru.”