Kocam neden beni kardeşleriyle akşam yemeğine davet etmiyor?

canvade

Yeni Üye
Kocam ayda bir kez iki kız kardeşiyle akşam yemeğinde buluşuyor. Bence birlikte vakit geçirebilmeleri harika. Geçtiğimiz günlerde eşlerin ara sıra davet edilmesinin güzel olacağını söylemiştim. Bu akşam kocam, kız kardeşinin doğum günü partisine denk gelen kardeş yemeğinden eve geldiğinde bana kayınbiraderinin orada olduğunu söyledi. Orada olamamak beni gerçekten üzdü! (Pahalı bir restoranda tanışmalarının ve muhtemelen kocamın ödeme yapmasının bir faydası olmadı.) Kocam saçmaladığımı söyledi. Kayınbiraderinin orada olacağını bilmediğini iddia ediyor. Ama beni davet etmemenin büyük bir hata olduğunu düşünüyorum ve bir özür de gerekiyor. Bakış açınız?

Şimdilik kocanızın duygularınızı “gülünç” olarak adlandırmasını bir kenara bırakalım. Hoş değil ve farklılıkları çözme konusunda son derece etkisiz. Tüm duygular meşrudur ve bunları bir çift olarak değerlendirmek her türlü ilişkinin önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte, kocanızdan biri ara sıra beklenmedik bir şekilde ortaya çıksa bile, kocanızın ayda bir geceyi kendisi ve kız kardeşleri için ayırıp ayırmadığını çok fazla sorduğunu sanmıyorum.

Kardeşleriyle yalnız vakit geçirmek onun için önemli görünüyor. Bu yüzden umarım onun isteğini, sizi hariç tutmak dışında başka bir şekilde ifade edebilirsiniz. Benim için buradaki doğal çözüm, çıkarma değil toplamadır: Kardeşlerin aylık toplantılarını yapmasına izin verin ve ara sıra ortakların katılabileceği bir yemek ekleyin. Bu konuda ne hissedersin?

Kocanızın, kız kardeşinin doğum günündeki davranışına gelince, gerçekten de kayınbiraderinizin varlığı konusunda sahtekârlık yaptığına mı inanıyorsunuz, yoksa tepkinizin dışlanmışlık duygularınızla daha da arttığını mı düşünüyorsunuz? Bu, başka bir sohbet için iyi bir başlangıç noktası olabilir (“saçma” gibi kelimeler içermeyen bir sohbet). Her ikisi de burada mantıklı şeyler istiyor, bu yüzden bir uzlaşma bulmak mümkün olmalı.

Gülümsemeye değil, hizmete bahşiş verin

Düzenli olarak bir kafeye giderim. Çalışanlar dost canlısı ve açık fikirli; genellikle kasada çalışan biri hariç. Ona yaklaştığımda merhaba demiyor ya da ödeme yaptıktan sonra bana teşekkür etmiyor. Ancak kahvemi yapan çalışanlar bahşiş alsın diye parayı her zaman ortak bahşiş kavanozuna koyarım. Ama sonunda kasiyerin benimle onuncu kez konuşmaması üzerine bahşiş kavanozuna hiç para koymadım ve bahşişimi doğrudan içkimi hazırlayan güler yüzlü çalışana verdim. Tamam mıydı?

Kahve tiryakisi

Bahşişler isteğe bağlıdır, dolayısıyla bunları istediğiniz herkese verebilirsiniz. Ancak açık olmak gerekirse: Sadece dışa dönük hizmet sağlayıcıların işleriyle ilgili ipuçları alması gerektiğine ve utangaç veya sessiz insanların almaması gerektiğine gerçekten inanıyor musunuz? Bence kişisel hizmeti yetkin bir şekilde sağlayan kişilere bahşiş vermek daha iyi bir politikadır.

Beni yanlış anlamayın: Güleryüzlü kasiyerleri en az bir sonraki kişi kadar severim. Ama aynı zamanda insanların farklı kişiliklere sahip olduğunun da farkındayım. Bu yüzden onlara işleri için bahşiş veriyorum, hoşlukları için değil. Ancak herhangi bir kriteri kullanabilirsiniz. Ancak buradaki endişeniz yersiz olabilir: Tezgahın arkasındaki deneyimime göre, aldığım bahşişleri her zaman doğrudan ortak bardağa döküyorum.

Asırlıkların geceleri kafası karışıyor

Yakın zamanda gerçekten hoşumuza giden kısa süreli bir kiralamaya taşındık. Üst kat komşumuz 102 yaşında. Bağımsız yaşıyor. Sorunum: Her akşam, gece yarısı ile sabah 2 arasında, sanki ağır bir dambılı düşürmüş gibi, yerde yüksek bir takırtı duyuluyor. Beni uyandırıyor. Bu onun yürütecinin tıklaması değil. Ona bir şey söylemek istiyorum ama kocam bana buna katlanmamı ve hepimizin o kadar uzun yaşamamız gerektiğini söylüyor. Yardım!

KOMŞU

Komşularla gürültü hakkında konuşmak mutlaka onlarla savaşa girmek anlamına gelmez. Henüz yapmadıysanız, kendinizi yeni komşunuzla dostane bir şekilde tanıştırın. Daha sonra gecenin bir yarısı üstünüzde yüksek bir ses duyduğunuzu söyleyin ve kendinize bunun ne olduğunu bilip bilmediğini sorun.

Ağırlığını vermeden önce yürüteçinin sabit olduğundan emin olmak için yere vurduğundan şüpheleniyorum ki bu akıllıca. Ama muhtemelen bunu seni uyandırmadan da yapabilir. (Ya da belki dambılları yere atıyor!) Unutmayın: Konuşmalar yalnızca onları bu şekilde yönlendirdiğimizde çatışma niteliğindedir. Bu yüzden nazik olun, sessiz kalmayın.

Gözler kendi tabağınızda lütfen

Morbid obez olan birkaç arkadaşım var. Akşam yemeğine çıktığımızda, tıpkı bizler gibi sadece ana yemek yiyormuş gibi davranıyorlar. Ancak hepimiz biliyoruz ki bu kiloyu korumak için daha sonra binlerce kalori daha yemek zorunda kalacaklar. Peki neden rol yapasınız ki? Neden gerçek hayatta olduğu gibi restoranlarda yemek yemiyorlar?

J.

Ne kadar çok itiraz ve ne kadar az zaman var! Bu arkadaşların metabolizması, genetiği hakkında hiçbir şey söylemiyorlar. Bunun yerine, onları oburlar (aslında açgözlülükle yemek yediğini asla gözlemlemediğiniz) olarak “aşırılaştırıyorsunuz” ve daha fazla sipariş vermedikleri için onları sahtekar olarak kınıyorsunuz. Arkadaşı kendisi hakkında bu kadar kaba konuşan biri için üzülüyorum. Siparişleriniz sizi ilgilendirmez.

Zor durumunuzla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa SocialQ@Haber'a, Facebook'ta Philip Galanes'a veya @SocialQPhilip X'te